Ještě než začnu s tímto článkem, tak bych ráda přidala pár slov k něčemu, co se týká blogu a mě velmi potěšilo. Včera jsem se šla podívat na pardubickém zámku na VII. Adventní kulatý stůl s tématem Historické stavby (moc pěkné), kde mě oslovila jedna z doktorandek, že čte můj blog a že se jí moc líbí. Když mi něco takového někdo řekne, tak mě to vždycky velmi potěší, motivuje mě to k další práci na blogu a k vymýšlení nových příspěvků. :-)
Laško vs. Union, to skoro zní jako název fotbalového či hokejového (ve Slovinsku i třeba velmi oblíbeného basketbalového) zápasu. :-) Oba názvy reprezentují dva největší pivovary ve Slovinsku. Obě značky jsem v době mého lublaňského pobytu celkem pravidelně konzumovala, musím však uvést, že nejsem rozhodně odborník-pivař, abych se tady detailně rozepisovala o tom, jaké slovinské pivo je. :-) Mnoho českých studentů, kteří podobně jako já trávili semestr v Lublani, tvrdí, že slovinské pivo je hnusné, a že to české je lepší. Já nemůžu říct, že bych to viděla úplně stejně, ale faktem zůstává, že české pivo je prostě jednička - to se ve Slovinsku samozřejmě dá taky koupit, ačkoliv ten výběr není úplně široký jako v ČR a moji oblíbenou českou značku (Pernštejn) tam neseženete. Tak teď něco o každém z pivovarů.
LAŠKO
Pivovar Laško se nachází ve stejnojmenném městě, které se leží mezi Lublaní a Mariborem v Dolním Štýrsku. V tomto městečku se nacházejí také lázně a v místním muzeu je instalovaná expozice věnovaná jak lázeňství, tak pivovarnictví. Pivovar byl v Lašku založen již v roce 1825, takže jde o pivo s velmi dlouhou tradicí, které je velmi známé i v dalších zemích. V dnešní době pivovar Laško produkuje pod značkou Laško několik druhů pivních produktů:
1. Laško Zlatorog - typická zelená plechovka, můj nejoblíbenější produkt s alkoholem od Laška, chuť mi přišla sladší než u českého piva
2. Laško Club - tmavší plechovka než u Zlatorogu se zlatým nápisem CLUB, tenhle druh jsem neochutnala, tak bohužel nemohu referovat
3. Laško Light - stříbrná plechovka se zeleným pruhem a nápisem LIGHT, chuť mi přišla stejná jako u Zlatorogu
4. Laško Dark - pouze v lahvích, tmavé pivo s vyšším obsahem alkoholu (5,9%), rovněž jsem neochutnala (odradilo mě, že se se dá koupit jen v lahvích)
5. Eliksir - speciální silné pivo, které obsahuje 7,6% alkoholu, tohle pivo jsem přivezla domů a musím říct, že chuťově byli všichni spokojení včetně mě :-)
6. Laško Pšenično pivo - také jen v lahvích, pšeničné pivo, bohužel jsem rovněž jako u Laška Dark a Club neochutnala
7. Laško Malt - barevné plechovky, zcela nealkoholický produkt (v ČR se tento výrobek prodává u Staropramenu jako Sládková limonáda) ze sladu ve třech příchutích - ananas, broskev, jablko, můj absolutně nejoblíbenější produkt pivovaru Laško, který mi v ČR docela chybí (Sládkova limonáda je jen ve dvou příchutích - klasik a jablko)
8. Laško Lemon and Lime a Laško Orange - barevné plechovky, klasický Radler s 2% alkoholu, dvě příchutě - citrón-limetka a pomeranč, chuťově velmi dobré
Zde najdete více informací o pivovaru Laško. :-)
UNION
Pivovar Union se nachází přímo v hl. městě Slovinska Lublani. Je umístěn u parku Tivoli, který jsem zde na blogu několikrát zmiňovala. Jde to mnohem mladší pivovar než ten v Lašku - k založení došlo až v roce 1864. Nicméně zmínky o vaření piva v Lublani spadají již do doby raného novověku - 1592! Podobně jako Laško i Union pod názvem Union produkuje řadu pivních produktů (bohužel oproti Lašku je nemám nafocené):
1. Union Svetlo pivo - červená plechovka, světlé pivo (obsah alkoholu 4,9%) chuťově velmi podobné českému (větší hořkost než u Laška), výborné když je ledově vychlazené
2. Union Temno pivo - tmavé pivo, jen ve sklenicích, obsah alkoholu 5,2%, bohužel jsem neochutnala
3. Union Brezalkoholno pivo - stříbrná plechovka, nedá se koupit úplně všude!, nealkoholické pivo, bohužel jsem také neochutnala
4. Union Radler - barevné plechovky, tři druhy s alkoholem (2,5%) - grep, citrón, červený pomeranč a jeden bez alkoholu - citrón-bezový květ, tenhle Radler mi chutnal ještě mnohem víc než Radler od Laška (nejvíc jsem si oblíbila ten grepový)
Celkově musím říct, že ačkoliv slovinské pivo nedosahuje zcela kvalit českého piva, tak mě osobně chutná a tady v ČR mi občasná plechovka Laška či Unionu schází. :-)
Žádné komentáře:
Okomentovat